Тест за анти-спермални антитела
В човешкия организъм активираните B-клетките на имунната система синтезират и секретират антитела, чиято функция е да атакуват и обезвреждат патогенни микроорганизми. За да осъществява ефективно тази своя функция, имунната система има механизми, по които различава клетките на организма от чуждите клетки. Когато тези механизми са нарушени, имунната система започва да атакува собствените клетките на организма. Примери за такава ситуация са наличието на антиспермални антитела при мъжа или появата на автоимунни заболявания, най-широко разпространеното, от които е ревматоидният артрит.
Появата на антиспермални антитела над определено ниво в семенната плазма и серума на мъжа оказва негативно влияние върху фертилността на двойката. Една от причините за това е, че антителата се свързват със сперматозоидите, имобилизират ги и водят до струпването им – явление, наречено аглутинация.
Това значително намалява шанса на сперматозоидите да достигнат до яйцеклетката/ите, да взаимоидействат с нея и да я оплодят.
Наличието на антиспермални антитела в цервикалния мукус и серума на жената от своя страна възпрепядства проникването (пенетрацията) на сперматозоиди през цервикалния канал (шийката на матката), което също може да доведе до инфертилитет при една двойка.
Показания за изследване
Повишените нива на антиспермални антитела са по-често срещан проблем при мъжа отколкото при жената. Появата им е свързана с нарушаването на кръвно-тестисната бариера, която осигурява защита на сперматозоидите от имунната система. Причините за това са многобройни:
-
Оперативна интервенция, напр. вазектомия, корективна операция при варикоцеле и пр.
-
Торзия на тестис (завъртане на семенната връв на тестиса около собствената и ос)
-
Инфекция, резултираща в орхит, простатит
-
Крипторхизъм (задръжка на тестиса в коремната кухина)
-
Карцином на тестиса,
както и всичко друго, предизвикващо възпаление в областта на гениталиите и урогениталния тракт на мъжа.