• Български
  • English
  • Deutsch
  • Русский
   032 693 693
БЕЗПЛАТЕН ТЕЛ.: 0 800 13 006
Какъв процент от мъжете правят опити за бебе

КОЛКО ОТ МЪЖЕТЕ, КОИТО ИСКАТ БЕБЕ, ИМАТО ОТКЛОНЕНИЯ В ПОКАЗАТЕЛИТЕ?

КАКЪВ ПРОЦЕНТ ОТ МЪЖЕТЕ, КОИТО ПРАВЯТ ОПИТИ ЗА БЕБЕ ИМАТ ОТКЛОНЕНИЯ В СПЕРМАЛНИТЕ ПОКАЗАТЕЛИ?

Скъпи приятели,

В миналото когато една жена не можела да забременее, хората винаги мислели, че причината е в нея. Сега знаем, че в половината от случаите, причината е в нейния партньор. Независимо дали става дума за мъжки или женски фактор, обаче, ако жената е под 35 годишна възраст и след 1 година опити не е забременяла, тя трябва да потърси консултация с акушер-гинеколог, специалист по лечение на безплодие. Според Световната Здравна Организация (СЗО) при жени над 35 годишна възраст, допустимият срок на неуспешните опити се съкращава до 6 месеца, поради спада в женската фертилност, който се наблюдава след тази възраст.

Според проучване на СЗО, публикувано в края на 2012, средно 1 на всеки 4 двойки в репродуктивна възраст страда от инфертилитет. Изчисленията са базирани на обобщени данни от 190 държави. Както вече споменахме в около половината от случаите, инфертилитета се дължи на мъжки фактор. Изключваме случаите на неизяснен инфертилитет (~ 10%), тъй като при тях приложените диагностични методи, не са успели да изяснят причината за безплодие. Тоест ако 1 на 4 двойки има фертилни проблеми, то при 1 на 8 двойки (~13%), тези проблеми се дължат на мъжки фактор за безплодие. Като извадим двойките с неизяснен инфертилитет, разбираме, че около 10% от мъжете, които правят опити за бебе с партньорката си имат сериозни отклонения в спермограмата. В тези 10% не се включват мъжете с леки отклонения в спермалните показатели, които не налагат сериозно андрологично лечение или ин витро оплождане по мъжки фактор за постигане на бременност.

КАКВА ИНФОРМАЦИЯ ДАВА СПЕРМОГРАМАТА?

Семенният анализ оценява фертилността на мъжа според различни параметри на пробата (еякулата). Трите основни фертилни параметъра са

  1. Концентрацията на сперматозоиди на ml еякулат
  2. Подвижността на сперматозоидите и
  3. Тяхната морфология (форма).

Според Световната Здравна Организация (СЗО) за реалистична оценка на спермалните показатели, трябва да се направят поне 2 спермограми. Между всеки две от тях трябва да има отстояние от поне 1 месец. По този начин лекуващият лекар знае, че резултатите от спермограмата отразяват действителната ситуация, а не моментно състояние.

Немалко мъже не желаят да си направят спермограма, защото се притесняват от резултата.  Важно е да знаете, че резултатът от една спермограма не е диагноза. Диагнозите се поставят от лекари на базата на преглед и по-голям брой изследвания. Колкото по-рано се погрижите за себе си и своята фертилност, толкова по-добри ще са резултатите.

BACK